• Turystyka

  Noclegi
  Oferta noclegowa

 • Turystyka

  Noclegi
  Oferta noclegowa

 • Turystyka

  Noclegi
  Oferta noclegowa

Turystyka

Multimedialny przewodnik turystyczny

rmutrtyp

Propozycja dla odwiedzających Nadleśnictwo Głęboki Bród! Multimedialny przewodnik z terenu Nadleśnictwa, odsłaniający lokalne tajemnice. Aplikacja korzysta z własnych map i nie wymaga połączenia z Internetem.
Po ściągnięciu aplikacji instaluje się ją „kliknięciem”.

Spotkasz mieszkańców terenów, opowiadających o etymologii lokalnych nazw!
· Poznasz lokalne ciekawostki, do których nie dotrzesz z tradycyjną mapą!
· Odsłonisz tajemnice przyrody niedostępne w przewodnikach!
· Obiekty na mapie: leśniczówki (z bezpośrednim kontaktem do leśniczych), ścieżki edukacyjne, miejsca historyczne, atrakcje turystyczne, pomniki przyrody
· Rejestracja własnych tras i punktów z odległością
· Kompatybilność z aplikacjami mapowymi
Aplikacja jest stale udoskonalana i wzbogacana o nowe obiekty!
Przewodnik w TVP Białystok – obejrzyj
Przewodnik w Radio Białystok – posłuchaj

 

Ścieżka przyrodniczo – leśna „Tropem Wilka”

Na przejście 8. kilometrowej ścieżki potrzeba około 4 godzin, wliczając krótkie odpoczynki. Poprowadzą nas tutaj wymalowane na całej długości ścieżki, czerwone tropy wilka. Spacer można zacząć przy siedzibie nadleśnictwa lub ze Stanicy Wodnej we Frąckach, po przejściu przez bród na Czarnej Hańczy. Poruszając się wilczym tropem zamkniemy pętlę w tym samym miejscu, z którego rozpoczęliśmy podróż.
Na trasie przebiegu ścieżki zlokalizowano 14 przystanków edukacyjnych, których tematyką są zagadnienia dotyczące głównie gospodarki leśnej, zwierząt i roślin obecnych w lasach nadleśnictwa.
Wycieczkę po ścieżce urozmaicają pomosty widokowe: nad jeziorkiem Chylinki oraz nad Czarną Hańczą, a w leśnej wiacie z kominkiem z powodzeniem można urządzić piknik – nawet przy deszczowej pogodzie.

Jeziorko leśne
Nad jeziorkiem Chylinki zlokalizowany jest pomost widokowy oraz wiata z kominkiem. Tu można zapoznać się z charakterystyką jeziorka – niezależnego ekosystemu wodnego.

PUWG1992 (X:781380.41 Y:687625.51)
WGS84 (023o 17’ 33.83’’ E 53o 58’ 34.80’’ N)

 

Punkt widokowy
Taras umożliwia nam znakomitą obserwację rzeki Czarnej Hańczy i okolicy. Przy tarasie ustawione tablice ukazują nam część bogactwa świata przyrody – ptaki Czarnej Hańczy

PUWG1992 (X:781745.23 Y:687157.88)
WGS84 (023o 17’ 52.25’’ E 53o 58’ 18.99’’ N)

Zielona klasa

„Nie zmuszajmy dzieci do aktywności, lecz wyzwalajmy aktywność, Nie każmy myśleć, lecz twórzmy warunki do myślenia, Nie żądajmy, lecz przekonujmy, Pozwólmy dziecku pytać, powoli rozwijajmy jego umysł tak, aby wiedzieć chciało” – Janusz Korczak
Od końca 2005 roku dzięki wsparciu finansowemu z WFOŚ funkcjonuje w nadleśnictwie „Zielona Klasa” Miejsce, w którym została założona nie jest przypadkowe – przy szkółce leśnej. Zajęcia odbywają się przy współudziale leśników w oparciu dostępne pomoce edukacyjne. Dużą część zielonych lekcji stanowią czynności praktyczne. Dodatkową atrakcją Zielonej klasy jest ścieżka edukacyjna w terenie.

 

Turystyka

Nadleśnictwo Głęboki Bród to teren o nieprzeciętnych walorach przyrodniczych i krajoznawczych. Centralne położenie w obszarze Puszczy i Pojezierza Suwalsko – Augustowskiego stwarza dogodne warunki do wypoczynku i uprawiania różnorodnych form turystyki. Nasze lasy udostępniamy poprzez ciekawie poprowadzone szlaki turystyczne bardzo atrakcyjne pod względem przyrodniczym i krajobrazowym.

Szczególnie polecamy spływ Czarną Hańczą, której przepiękny puszczański odcinek przebiega przez teren Nadleśnictwa. Niezapomnianych wrażeń dostarczają śluzowania na wodach Kanału Augustowskiego – unikatowego w tej części kraju zabytku – będącego częścią szlaku kajakowego.
Nadleśnictwo udostępnia kajaki wraz z możliwością przewiezienia ich we wskazane miejsce. Na brzegach rzeki i jezior zorganizowane są liczne pola biwakowe i namiotowe. Uzupełnieniem pobytu będą wycieczki po atrakcyjnej turystycznie i krajoznawczo okolicy. Warte zobaczenia są przepiękne krajobrazy Północnej Suwalszczyzny i Wigierskiego Parku Narodowego a także zabytki sztuki sakralnej: klasztor Kamedułów w Wigrach, bazylika mniejsza w Sejnach, Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej, kościół w Gibach.

Nadleśnictwo Głęboki Bród serdecznie zaprasza do wycieczek proponowanymi trasami rowerowymi i pieszymi, które są oznaczone na mapie, jak również do skorzystania z możliwości noclegu w malowniczo położonych leśnych kwaterach wypoczynkowych: przy Nadleśnictwie, w Pogorzelcu oraz okolicy Gulbina (kwatera Buduk). Szerszych informacji na temat tras rowerowych i pieszych oraz możliwości wypoczynku w naszych leśniczówkach udzielą Państwu pracownicy Nadleśnictwa. Pragniemy też zwrócić uwagę na to, że położenie Nadleśnictwa gwarantuje dogodne warunki wypoczynku i zwiedzania obszarów Puszczy Augustowskiej i Suwalszczyzny. Jest to też świetna baza wypadowa na Litwę – Wilno oddalone jest o zaledwie 160 km od pobliskiego przejścia granicznego w Ogrodnikach.